Čo si priať a komu to adresovať – Ježiškovi, životu, sebe, alebo niekomu ďalšiemu?

Čo si človek najväčšmi praje? Od koučovaných počúvam najčastejšie takéto želania:

  • Aby boli milovaný
  • Aby boli zdravý
  • Aby boli šťastný
  • Aby dokázali povedať dôležité veci skôr, ako bude neskoro
  • Aby svoj život žili, nie prežívali
  • Aby robili prácu, ktorá ich baví a napĺňa
  • Aby nemuseli ľutovať svoje rozhodnutia
  • Aby pre druhých niečo znamenali
  • Aby mohli žiť pre druhých
  • Aby neskončili opustený, zatrpknutý, rozhnevaný, frustrovaný…

Čo si prajete Vy osobne? A komu by ste chceli svoje želanie poslať?

Odporúča sa, aby sme pri prianiach mysleli na to, že pokiaľ si dokážeme predstaviť to, po čom túžime, tak pre to vieme aj niečo urobiť. Stretávam sa s tým, že mnohí ľudia sa svojich fantázií rýchlo vzdajú a zmieria sa s realitou. Boja sa sklamania, a tak presviedčajú samých seba, že veriť sa dá len tomu, čo vidia. Už zabudli snívať. Dovoľte si preto snívať, ale nezabúdajte pri tom na to, aby ste si dovolili svoje sny aj prežívať.

Je to otrepané klišé, ale skutočne žijeme život taký, akým si ho urobíme – aj s prianiami a želaniami. Preto, ak budete vysielať svoje želania do sveta, a nemusia súvisieť práve s blížiacimi sa vianočnými sviatkami, zvážte, akú podobu majú vo vašich myšlienkach. Máme totiž schopnosť sabotovať svoje sny a túžby a odsúvať ich s tým, že raz sa naplnia. Vaše túžby sú dôležité, ale odkladanie im začne uberať na význame, a tak sa nedostávajú na vrchol priorít a váš život sa podobá tomu, že o ňom rozhoduje niekto iný.

Čoskoro budeme všetci obdarovaní a nájdeme si pod stromčekom rôzne darčeky a dary. Môže sa nám stať, že niektoré budeme mať problém prijať bez pocitu viny či hanby. Možno pocítime aj akúsi nehodnosť, že sme boli štedro obdarovaní a budeme chcieť čo najrýchlejšie druhým ich štedrosť vrátiť. Povzbudila by som Vás, že sa nemusíte báť, že si o vás druhí budú myslieť niečo zlé, alebo vás nebudú mať radi, pokiaľ nebudete mať vyrovnané účty. Vo svojej koučovacej praxi sa s tým u klientov stretávam. Mávajú naliehavé pocity vždy všetko vyrovnávať. Nie je to potrebné za každú cenu. Ak dovolíte ľuďom, aby vám prejavovali láskavosť, otvárate svoju náruč aj svoj život pre prijímanie. Každý z nás si zaslúži všetko, čo je na živote dobré. A to sa deje práve vďaka obohacovaniu navzájom, takže v podstate nikdy nie ste dlžníkom. Ak prijímate všetko, čo vám zlepšuje život, roztáčate tým kolobeh toho, ako výmena prebieha. Myslite na to počas toho, ako budete obdarúvaný či už darmi, láskavými gestami, alebo komplimentmi. Vždy potom stačí len úprimne poďakovať.

Viete, čím môžete obdarovať kedykoľvek a nič vás to nebude stáť? OBJATÍM. Je pre nás také blahodarné a zdravé. Objatie pomáha imunitnej sústave tela, pomáha vám byť zdravším, lieči depresiu, zmierňuje stres, privoláva spánok, je osviežujúce a omladzujúce, nemá žiadne nepríjemné vedľajšie účinky…

Dávkovať ho môžete podľa odporúčania Virginie Satirovej:  „Ak chceme prežiť, potrebujeme štyri objatia denne. Ak sa chceme šetriť, potrebujeme osem objatí denne. Ak chceme rásť, potrebujeme dvanásť objatí denne.“

Z celého srdca Vám prajem, nech sa Vaša myseľ nielen počas sviatočných dní zaoberá tým, čo je dobré a nemyslí na to zlé; nech máte pomyslenie na to, aké bude ľahké to, čo skutočne chcete a nebudete musieť kvôli tomu bojovať; a tiež, nech vás vedomie, že máte na výber, oslobodzuje od toho, že by ste niečo museli obetovať.

Želám vám, aby sa vaše šťastie neskladalo z toho, koľko toho máte, ale ako veľmi si to dokážete vychutnať.

S láskou Janette

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka