Chcite naozajstné zážitky, nie neurčité nádeje

P1070767

Myslím si, že všetci na sviatkoch milujeme to, že môžeme robiť druhým radosť v rozmanitých podobách. Máme veľa príležitostí, ako zdieľať s blízkymi svoje záujmy a podieľať sa spoločne na veciach, ktoré máme radi, a ktoré nás spájajú. Tým, že sa zrodia v atmosfére pozitívnych pocitov, majú pre nás osobitú a trvalú hodnotu. Väčšmi si uvedomujeme, aký zmysel nám dáva robiť niečo pre druhého len tak, bez vypočítavosti. Cítime, aké sú pre nás vzťahy dôležité a vieme, že si máme dať na nich záležať a byť v starostlivosti o ne vytrvalí. Ako to všetko preniesť z tých sviatkov do každodennosti?

Mala by som jeden tip z praxe. Chce to ubrať zo svojich vysokých nárokov – na seba aj na druhých. Skúsenosti mi potvrdzujú, že sa netreba snažiť o dokonalosť, ale o to, robiť veci tak, aby sme sa cítili dobre. A to je pre nás vždy výzva, lebo sme boli vedení k tomu, aby boli všetci okolo nás spokojní, ale je sebecké, keď na to dbáme najprv u seba. Isto ste už prišli na to, že najprv to začína u seba…

Chvíľu nám cez Vianoce potrvá, než “prídeme” k pokoju. Je to zložité, lebo sa treba zastaviť, niekam odísť, vypnúť mobil a vyčistiť si hlavu, usporiadať neusporiadané… A zmieriť sa sami so sebou a potom aj so svetom.

Moje vnímanie vnútorného pokoja vychádza nie z toho, že sa mi všetko darí, ale z toho, že život je obdarovanie a dar.

Verím, že sa budete môcť cez sviatky opájať šťastím a láskou. A keďže šťastie vždy pochádza z našich činností, a nedá sa k nemu prísť ako k niečomu hotovému, prajem Vám, aby sa výsledky všetkých vašich činností zúročili v tom, že sa dokážete radovať, pociťovať vďačnosť, odpúšťate, nestrácate nádej a zmysel svojho konania povýšite nad osobný prospech…

S láskou Janette

P.S. Ešte jedno odporúčanie pre krízové stavy, ktoré vystihol Will Smith: “Nenechajte ľudí, ktorí pre vás nič neznamenajú, aby ovládali vašu myseľ, pocity a emócie.”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka