Ako vyjednať prímerie medzi hlavou a srdcom?

alexander-sergienko-ib95pinlg6e-unsplash

Mám negatívne myšlienky, myslím čiernobielo, uvažujem skepticky…  Opatrne to ľudia priznávajú, lebo to môže byť interpretované, že nemajú dostatočnú mentálnu silu, aby si so všetkým poradili. Sme cítiace bytosti, ale s rôznou intenzitou prežívania a máme rozdielne potreby, motívy, ciele… Sú dobrí aj zlí ľudia, empatickí aj bezohľadní, dobrosrdeční aj uzavretí. Zažívame momenty, kedy sa nám ťažko rozlišuje medzi tým, čo nie je úplne dobré, a tým, čo je úplne zlé.

Vie byť z toho chaos. Zavše hlava vyhlási vojnu voči ďalším myšlienkam, ktoré nevedú k riešeniam. V paralýze z analýzy pustí sebaovládanie a priestor si zoberú emócie. Unesú nás mimo konštruktívnosť a výrazne obmedzia slobodu nášho konania. Nestačíme sa čudovať, akých neprimeraných reakcií sme schopní, aké výbuchy, útoky a sabotáže vyrobíme. 

Eliminovať tieto stavy, kedy máme pocit, že nás ten pretlak rozpučí, spočíva v privedení hlavy a srdca k dohode, že pôjdu jedným smerom. Proces je to takmer jednoduchý. Najskôr potrebujeme rozpoznať a rozdeliť záležitosti na tie, ktoré sú mimo našej kontroly a nedokážeme ich ovládať, a na tie, ktoré môžeme ovplyvniť.
Príde kľúčová otázka: Ako rozlišovať medzi tým, čo môžem a tým, čo nemôžem zmeniť? Závisí to od toho, na čo máme a na čo nemáme dosah po vyhodnotení situácie z pohľadu možných riešení. 

Prijať veci, či akceptovať situáciu však neznamená vzdať sa. Ak nemôžeme nič urobiť, aby sme situáciu zmenili, neznamená to, že s ňou nemôžeme zaobchádzať aktívnym spôsobom. Dovedie nás to k sebe samým, svojim hraniciam, hodnotám, postojom a zodpovednosti. 

Použiť môžeme iba silu – či už mentálnu, duševnú alebo emočnú, ktorú máme v danom okamihu. Tak máme vo svojej moci rozhodnutia, ktoré urobíme práve teraz. Keď sa sústredíme na rozpoznávanie toho, ktoré časti nášho dňa sú a ktoré nie sú v našej moci, budeme vyrovnanejší. Na rozdiel od postoja v každej chvíli vzdorovať, bojovať, útočiť, a tým svoje prežívanie vystavovať bezmocnosti, frustrácii a strate energii a času.

Napísané jednoducho krkolomne: To najlepšie, čo môžeme robiť, je robiť to najlepšie, čo môžeme.
Ako hovorí staré príslovie: „Ako robíš niečo, tak robíš všetko“.
V každej chvíli vieme byť láskaví k druhým aj k sebe a pomáhať tak, ako nám to dáva zmysel.
Nemusíme sa rozlaďovať rozčuľovaním sa nad tým, ako nemožne to robia tí druhí. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka