Ako ovládnuť myšlienky

Často sa ma ľudia pýtajú, ako možno ovládnuť emócie v nás, aby sme sa pod ich vplyvom nezmenili na nadávajúcu a kričiacu beštiu.

Je na to veľa techník, od relaxačných, meditačných, cez odpútavanie pozornosti až po ovládnutie myšlienok. Poslednú menovanú preferujem, lebo sa dá ľahko použiť a je nenáročná. Akonáhle začnete pociťovať nežiaduce emócie, môžete preskúmať vlastné myslenie. Najskôr prestanete hovoriť či čokoľvek robiť. Nepotláčajte svoje myšlienky, ani ich neignorujte, len sa zastavte a uvedomte si, že ste to chceli. Potom začnite skúmať, čo cítite, čo si nahovárate, čo vnímate ako rozlaďujúce. Buďte si vedomí toho, že keď prídete na to, o čom premýšľate, môže vás to upokojiť, alebo naopak, emócie ešte viac rozbúriť.

Podľa kognitívnych psychológov hnev nie je vyvolaný ani situáciou, ani ostatnými ľuďmi. Podľa nich sú emócie v skutočnosti skôr následkom nášho pohľadu na vzniknutú situáciu.
Vyskúšajte sa vyhýbať vetám tohto typu:
. Kto si myslí, že je, keď si dovolí takto sa ku mne správať.
· Život je nespravodlivý.
· Bola to náhoda.
· Oni za to môžu.
· To by sa mi nemalo stávať.
· Toto si teda nezaslúžim.
Tieto tvrdenia sú reaktívne, je lepšie nahradiť ich takýmito:
· Nemusím to brať osobne.
· Majú právo na svoj názor.
· Skúsim zareagovať inak, než očakávajú.
· Toto je výzva, nie problém.
· Živote nie je vždy spravodlivý.
· Stáva sa to všetkým ľuďom.

Skúšajte a trénujte, zmena sa dostaví. Mám to vyskúšané.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
certifikovaný kouč RCS