Ako ovládnuť myšlienky

Často sa ma ľudia pýtajú, ako možno ovládnuť emócie v nás, aby sme sa pod ich vplyvom nezmenili na nadávajúcu a kričiacu beštiu.

Je na to veľa techník, od relaxačných, meditačných, cez odpútavanie pozornosti až po ovládnutie myšlienok. Poslednú menovanú preferujem, lebo sa dá ľahko použiť a je nenáročná. Akonáhle začnete pociťovať nežiaduce emócie, môžete preskúmať vlastné myslenie. Najskôr prestanete hovoriť či čokoľvek robiť. Nepotláčajte svoje myšlienky, ani ich neignorujte, len sa zastavte a uvedomte si, že ste to chceli. Potom začnite skúmať, čo cítite, čo si nahovárate, čo vnímate ako rozlaďujúce. Buďte si vedomí toho, že keď prídete na to, o čom premýšľate, môže vás to upokojiť, alebo naopak, emócie ešte viac rozbúriť.

Podľa kognitívnych psychológov hnev nie je vyvolaný ani situáciou, ani ostatnými ľuďmi. Podľa nich sú emócie v skutočnosti skôr následkom nášho pohľadu na vzniknutú situáciu.
Vyskúšajte sa vyhýbať vetám tohto typu:
. Kto si myslí, že je, keď si dovolí takto sa ku mne správať.
· Život je nespravodlivý.
· Bola to náhoda.
· Oni za to môžu.
· To by sa mi nemalo stávať.
· Toto si teda nezaslúžim.
Tieto tvrdenia sú reaktívne, je lepšie nahradiť ich takýmito:
· Nemusím to brať osobne.
· Majú právo na svoj názor.
· Skúsim zareagovať inak, než očakávajú.
· Toto je výzva, nie problém.
· Živote nie je vždy spravodlivý.
· Stáva sa to všetkým ľuďom.

Skúšajte a trénujte, zmena sa dostaví. Mám to vyskúšané.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka