10 pohodlných tipov, ako prežiť Vianoce bez „rozbitia“

11892168695_77cb077753_z

Keď tak vnímam, ako ľudia podliehajú predsviatočnému stresovaniu, napadlo mi ochranné opatrenie – nalepiť na seba výraznú nálepku „Pozor, krehké, zaobchádzať opatrne!“

Neviem, či by to pomohlo. Ale aspoň by to varovalo :-) A hoci v tom virvale máme pocit, že nemáme na výber, lebo veď idú Vianoce…, máme na výber. Spísala som desať prostých odporúčaní, ako ten zhon ustáť bez veľkého „potlčenia“. Uvedomila som si, že sú vhodné do každého obdobia, ale do tohto exponovaného ešte väčšmi.

1. S MIEROU

Nerealizujte všetky svoje nápady. Klaďte si otázku: „Musím sa nutne púšťať do všetkého, čo mi napadne?“ Zvyčajne to nejde, lebo telo ani duša na takú záťaž nestačia. Potrebujete nájsť rovnováhu medzi podnetmi a odpočinkom. Hranicu však môžete určiť iba vy sami. Tiež sa môže stať, že budete nedisciplinovane pobehovať od jedného k druhému a nič nedotiahnete do konca, pretože váš neposedný rozum sa bude dožadovať stále niečoho nového. Zatrhnite si to.

Nedohoníte to, čo ste počas roka zmeškali! Vytvárajte to, čo dokážete obsiahnuť tu a teraz!

2. VYBERAJTE SI

Starostlivo si zvoľte, čo budete robiť vo voľnom čase. Nesnažte sa za jeden večer stihnúť návštevu divadla, posilňovne aj vianočných trhov. Argument, že „vás to baví“ nestačí.

Času máte vždy rovnako, aj keď idú sviatky! A iba obmedzenú kapacitu energie. Oplatí sa ju vkladať tam, kde z nej budete mať najväčší možný pôžitok, úžitok a zážitok!

3. BALANSUJTE

Spíšte si zoznam každodenných aktivít a poznamenajte si k nim „príjem energie“ a „výdaj energie“. To vám umožní nezrýchľovať, keď potrebujete brzdiť.

Rovnováha nie je buď jedno, alebo druhé. Je to jedno aj druhé. Nech robíte čokoľvek, potrebuje od toho aj odchádzať, aby ste sa mohli s chuťou zase vracať.

4. ZARAĎTE SPIATOČKU

Určite si postup, ktorý zvolíte, keď vás nekontrolovane zaplaví more podnetov a budete mať pocit, že sa topíte. Napríklad:

  • Choďte na prechádzku, pohyb upokojuje dušu.
  • Prerušte tok myšlienok manuálnou činnosťou. Uvarte si čaj, vytrieďte papiere…
  • Sadnite si do kaviarne a pozorujte ostatných. Nekonečnú špirálu myšlienok prerušia nové podnety.

5. VYBERTE SI DOBRÚ SPOLOČNOSŤ

Okrem povrchnejších každodenných konverzácií potrebujete viesť aj hlbšie zmysluplné rozhovory.

Vašu mizernú náladu dokáže prerušiť debata s niekým, kto je pozitívne naladený a potiahne vaše rozpoloženie hore.

6. HOVORTE NIE

Chcete so všetkými vychádzať a všetkým vyhovieť? Zabudnite na takéto odhodlanie, je to cesta k frustrácii – nezavďačíte sa všetkým.

Vyhovte sebe a tomu, čo cítite. Nekývajte na niečo, s čím vnútorne nesúhlasíte. Ušetríte sa tak kopec komplikácií, ktoré z toho vzídu.

7. ZABEZPEČTE SI DUŠEVNÚ POTRAVU

Čo vás dostane do pohody, aby ste cítili naplnenie a zmysel? Vaše dary potrebujú cítiť, že ich náležite využívate a robíte to, pre čo ste boli stvorení. Ak aj to nie je vašou obživou, môžete svoje poslanie vykonávať vo voľnom čase. Vianoce sú ideálne na dobré skutky.

Choďte za tým, čomu sa chcete venovať najradšej a robte to!

8. VEĎTE ROZHOVOR SO SEBOU

Načúvajte svojmu vnútru. Nie preto, aby ste to racionálne analyzovali, hodnotili a poúčali sa. Doprajte si pohľad na celú situáciu z odstupu a nadhľadu, ako nejaký pozorovateľ.

Vyberte si potom z toho celého, na čo skutočne chcete reagovať a čo sa vás naozaj dotýka.

9. NA PLAČ SO ŠTVORUHOLNÍKOM

Keď máte plač na krajíčku, ale nechcete plakať, vyhľadajte očami najbližší štvoruholník, napríklad okno alebo dvere. Zafixujte pohľad do ľavého horného rohu, odtiaľ prejdite do pravého horného, ďalej do pravého spodného a nakoniec do ľavého spodného rohu. A potom zase nahor. Snažte sa čo najmenej hýbať hlavou.

To, čo potláča slzy, je pohyb očných svalov.

10. UPREDNOSTŇUJTE TIE NAJDÔLEŽITEJŠIE VECI

Svoje bohatstvo si vytvárate tým, z čoho máte radosť. Netvorí ho to, čo sa snažíte nadobudnúť, lebo vo vlastnení nie je pocit istoty. Tá sa nachádza vo viere v seba a v ľudí, ktorým dôverujete.

Povedzte ľuďom, že ich máte radi, že sú pre vás dôležití, že vám na nich záleží… Robte to pri každej možnej príležitosti.  

P.S. Pravá láska sa nikdy nerozdá. Čím viac dávaš, tým viac ti zostáva. Antoine de Saint-Exupéry

11892168695_77cb077753_z

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka