„Človek sa okamžite cíti ako vymenený, keď sa k nemu niekto správa ľudsky!“

napísal básnik Eugen Roth a podľa seba viem, že je to tak. Často mi však napadne, že by to malo byť samozrejmé a pozastavovať by sme sa mali nad tým, keď to niekto nerobí. Lenže takto fungujú životné paradoxy – malo by, ale…

Je práve obdobie novoročných predsavzatí a som obozretná, aby som si nepredsavzala veci, ktoré by mali byť prirodzenou súčasťou života a slúžia ľuďom ku cti. Nechcem si dávať ani také, ktoré nedokážem splniť, hoci po nich túžim. Nie je nič smutnejšie, ako frustrácia z bilancie, že sa mi nepodarilo zrealizovať to, čo som si vytýčila. Napokon, sami dobre viete, ako to máte, nechcem nad tým zbytočne mudrovať.

Rada by som Vás však povzbudila, aby ste sa odhodlali urobiť zmeny vo svojich životoch, po ktorých túžite (hoci nadmieru tajne), ale z nejakých dôvodov sa do nich nepúšťate. Rozhodne stoja za to, aby ste im dali šancu a presvedčili sa o tom, či sú skutočne pre Vás dôležité, alebo sú to len pseudotúžby ovplyvnené vonkajším svetom. Niekedy to nevieme rozoznať, alebo nemáme jasno v tom, čo skutočne chceme, a vtedy má zmysel vyhľadať napríklad life kouča, ktorý vám rád urobí sprievodcu a bude pri Vás stáť, aby ste dosiahli to, čo si želáte. Túto službu Vám radi poskytnú aj blízky, ale niekedy je niekto emočne nezainteresovaný užitočnejší, lebo je nad vecou a má efektívne „nástroje“ na to, aby udržiaval Vašu motiváciu a bol Vám oporou.

„Kedykoľvek zistíte, že žijete ako väčšina ostatných, nastal čas zastaviť sa a začať premýšľať, čo ďalej“, domnieval sa Mark Twain a myslím si, že mal veľkú pravdu – prečo by sme sa mali nechať strhávať prúdom toho, čo nám niekto podsúva, veď len my sami najlepšie vieme, čo je pre nás dobré.

Milí priatelia, prajem Vám každučký deň naplnený zmyslom, láskou, harmóniou a pochopením, nech Vám Vaša životná múdrosť ukazuje čím viac dobra v ľuďoch.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka