A priali by ste si k tomu aj prežívanie života v úplnej pohode? Nechcem vo vás vzbudzovať falošné nádeje, ale mám pre vás tip, ako sa prepracovať k naplnenému a angažovanému životu. Nemajte obavy, nebude nasledovať nejaký zádrhel…
Začnem malou obkľukou u Dr. Seligmana. Odborníci i laici sa zhodujú, že žiadny psychológ v dejinách neurobil toľko objavov pre ľudské prospievanie ako Martin Seligman, ktorý je považovaný za Nr. 1 pozitívnej psychológie.
Vo svojich prieskumoch si popredný odborník kládol otázku: Čo je tým, čo ľuďom umožňuje kultivovať svoje nadanie, vytvárať hlbšie a trvalejšie vzťahy s ostatnými ľuďmi, cítiť radosť a zmysluplne prispievať svetu? Čiže zjednodušene vystihnuté: Čo je tým, vďaka čomu môžete prospievať? Dr. Seligman vyhodnotil, že kľúčová je osobná pohoda (well-being), pričom šťastie (happiness) a pozitívne emócie z neho sa stávajú jedným z piatich pilierov pozitívnej psychológie, spolu so zaujatím, pozitívnymi vzťahy, zmysluplnosťou a úspešným výkonom. Čiže šťastie samotné, hoci je dôležitou súčasťou osobnej pohody, je preceňované, nedáva životu človeka úplný a pravý zmysel.
Prišla som na to aj vo svojej koučovacej praxi. Mám krásnu zbierku rôznych „potvrdení“ od klientov, ktorým sa zlepšil duševný stav. Nie je za tým nič viac a nič menej než to, že ich učím väčšmi sa sústreďovať na posilňovanie pozitívnych emócií. Práci s negatívnymi myšlienkami sa venujeme iba do tej miery, že ich transformujeme z roviny obmedzujúcich a limitujúcich presvedčení do proaktívneho postoja v zmysle hľadania riešení a východísk.
Keď si chcete vyskúšať pozitívnu terapiu podľa Dr. Seligmana, môžete si ju naordinovať sami ako súčasť práce na sebe a svojom rozvoji. Pripravila som vám skrátený prehľad cvičení v pozitívnej terapii podľa Seligmana (a spol., 2006):
- Využívajte svoje silné stránky. Ktoré sú tie vaše? Viete o nich? Potrebujete ich preskúmať a pri piatich najsilnejšie zastúpených uvažujte o tom, ako ich uplatniť v každodennom živote.
- Zapíšte si každý večer tri dobré veci. Tým pútate pozornosť a energiu smerom, kde sú zdroje pozitívnych emócií a vašich postojov, ktoré smerujú ku konaniu dobra.
- Napíšte si vlastný nekrológ alebo životopis. Spíšte si jednu až dve stránky, čo chcete, aby sa v rozprávaní o vás objavilo. Čo by sa vám páčilo, aby ľudia o vás a vašom úspešnom živote rozprávali?
- Uvažujte o človeku, ktorému ste vďačný. Poďakovali ste mu? Pravdepodobne nie. Napíšte preto ďakovný list a vystihnite príležitosť, aby ste s jeho obsahom tohto človeka zoznámili. Keby to nebolo možné osobne, využite telefonát.
- Reagujte pozitívne a so zjavným nadšením na dobrú správu. Keď sa vám podarí aspoň raz denne takto reagovať na niekoho vo svojom okolí, vaše reakcie môžete považovať za aktívne a konštruktívne.
- Vychutnávajte. Aspoň raz denne si užívajte niečo, s čím sa inak ponáhľate, napr. jedlo, sprchu, chôdzu… Zaznamenávajte si, v čom sú vaše zážitky iné – tak si prehĺbite sebauvedomenie o tom, prečo sa vám oplatí „stišovať“ a väčšmi sledovať svoje pocity, a tým žiť tu a teraz.
Na záver povzbudenie od Marthy Graham, tanečníčky storočia: „Učíme sa trénovaním. Či už to znamená, že sa učíme tancovať trénovaním tanca, alebo sa učíme žiť trénovaním života.”