Spýtali ste sa ma, ako prekonať samého seba

parazol

Motivácia pochádza z akcie, a nie naopak

Zaujímalo by ma, v čom je problém, keď viem, čo mám robiť, mám návody, mám podporu, všetko sa zdá byť jasné, ale napriek tomu nedokážem nájsť silu k realizácii, k tým prvým krokom. Premýšľala som o tom, a neviem, či to môže byť zlým nastavením osobných cieľov (ktoré ma nedostatočne inšpirujú), alebo jednoducho ide len o neschopnosť prekonať lenivosť či pohodlnosť?

Skôr mám ale silný vnútorný pocit, že čo urobím pre seba, tak mi nedáva životný zmysel. Keď mám niečo urobiť pre druhých, tak sily a energie urobiť prvý krok mám dosť. Ale keď mám urobiť niečo pre seba, tak sa vnútorne podkopávam a zrážam. Môže to byť teda aj nízkou sebaúctou k sebe samému? Ako toto prekonať? Začala som mať dokonca pocit, ako keby som si hovkala v tom pocite sebaľútosti a zmaru.   Pavla

S tým, čo Pavla opisuje sa stretávam v praxi často a môže to mať viacero príčin. Vyberám tri najfrekventovanejšie.

Skratky ako prekážka

V mnohých kľúčových oblastiach života jednoducho nedokážeme dosiahnuť to, čo chceme a po čom túžime. Jednou z príčin, ktorej by sme to mohli pripísať je: nedostatok sebadisciplíny. Z doby, v ktorej žijeme sa nenápadne vytráca. Žijeme v spoločnosti, ktorá nás nabáda, až núti, aby sme boli rýchlo úspešní, bleskovo schudli, okamžite sa uzdravili… Zvykli sme si na zaručené, rýchle a spoľahlivé riešenia à la „zázračná pilulka“. A hoci vieme, že nefungujú, aj tak sa k nim radi utiekame, lebo je to skratka a my máme predsa naponáhľo.

Keď myslíme na to, že potrebujeme využiť čo najviac skratiek, má to dopad na našu sebadôveru a bráni nám to v dosiahnutí skutočného úspechu. Pri zjednodušovaní, ponáhľaní a urýchlovaní vecí zabúdame na zodpovednosť – hlavne tú voči sebe. Ani sa nenazdáme a ocitáme sa v pasci zaseknutia a stagnácie, kedy sa naša frustrácia prehlbuje, lebo hoci sa snažíme, efekt neprichádza.

Aplikačné odporúčanie

Vyberte si niečo, čo bude pre vás akurátna výzva (ani ľahká, ani príliš náročná) a venujte jej pozornosť, zaujatie a energiu minimálne raz denne, než si vypestujete návyk a pôjde vám to akoby samo. Pre tréning sebadisciplíny je to ideálne. Môže to byť čokoľvek – chôdza po schodoch namiesto výťahom, vynechanie rýchlych cukrov, skrátený čas na internete, prečítaných 30 strán denne, úprimné venovanie pozornosti niekomu…

Chyby na ceste

Môžeme mať skvelú víziu toho, čo chceme, ale často už nezvládame urobiť kroky, ktoré nás tam dovedú. Je to ako snívať o tom, že zabehneme maratón, ale netrénujeme, aby sme to dokázali. Čo sa stane? Pravdaže, ten maratón nikdy nepobežíme. “Chyba na ceste” rozptýli vašu energiu a zabráni vám v realizácii sna, túžby, vízie… Zabúdame na to, že malé a dosiahnuteľné ciele vytvárajú základné kamene vedúce k ohromným cieľom.

Aplikačné odporúčanie

Vyberte si jednu malú vec, ktorú ste ešte neurobili a máte ju na zozname toho, čo chcete podniknúť. Zistite si o nej čo najviac – prečo je pre vás dôležitá, prečo sa vám oplatí do nej pustiť, čo tým získate, čo všetko sa vďaka nej rozpohybuje vpred a aký budete mať pocit, keď si poviete, že ste to dokázali. Vyhraďte si mesiac na to, aby ste dosiahli v tejto veci posun, progres, efekt. Pomenujte si, čo konkrétne to bude, podľa čoho budete vedieť, že ste sa hli z miesta a máte z toho skvelý pocit. Stačí vám jediná vec, ktorú ste schopní posunúť v priebehu 30 dní, aby ste z nej vnímali efekt činorodosti, a tým aj úspechu. Pokiaľ to urobíte, nezaradíte sa k ľuďom, ktorí si vždy priali niečo urobiť, a pritom to nikdy neurobili.

Vnútorní sabotéri

Myseľ je neodbytná. Privlastňuje si našu pozornosť tým, že myšlienky prifarbuje emóciami a dokonca aj telesnými prejavmi. Kedykoľvek sa objaví naliehavá, zneisťujúca a zbytočná myšlienka, má tendenciu upútať nás a odviesť pozornosť. Než sa zbadáme, úplne zabudneme, čomu sa máme venovať. Pozorovanie mysle je obzvlášť obtiažne, pokiaľ sú myšlienky umocnené pocitmi úzkosti, strachu, pochybnosťami o sebe, o zmysluplnosti svojho konania…. V takých situáciách myseľ vyžaduje, aby sme sa riadili jej pokynmi.

Aplikačné odporúčanie

Keď si chcete trénovať odstup od neužitočných a sebadôveru podkopávajúcich pokynov, ktorými vás myseľ komanduje, a nie práve smerom, kde chcete byť, nie je to zložité. Kedykoľvek zaznamenáte obmedzujúcu myšlienku alebo nutkavý pocit, vyjadrite ho slovami a vložte do vety: “Vnímam myšlienku…” Keď sa práve pristihnete, že prokrastinujete a nerobíte, čo ste si predsavzali, môžete si v duchu povedať: “Vnímam myšlienku, že sa mi nechce robiť to, čo mám a čo naozaj chcem.” Pokiaľ si vychutnávate dobrý pocit zo seba, lebo ste sa prekonali, pomyslite si: “Vnímam myšlienku, že som dokázala prekročiť svoju zónu komfortu.” Takto podľa odporúčania klinického psychológa Shawna T. Smitha, a mám to spoľahlivo otestované, dokážete lepšie a s odstupom posúdiť, ako sa prejavuje vaša myseľ. Čím väčšmi trénujete, tým väčšiu zručnosť nadobúdate, a tým menej vás blokujú myšlienky a pocity, ktoré sú pre vás neužitočné a hovoria vám, že nie ste dosť: múdry, odvážny, šikovný, vytrvalý, skúsený, nadaný… Je to nezmysel – ste dosť „dobrý“ už teraz, len tomu potrebujete cez skutky uveriť.

Načo sa dá spoľahnúť

Úspešní ľudia si zvykajú robiť to, do čoho sa neúspešným nechce. Ten zvyk je na tom celé to dôležité. Úspech totiž často nie je výsledkom zásadných rozhodnutí, ktoré urobíme, ale vyústením všetkých drobných a zdanlivo bezvýznamných krokov. Úspech prichádza, pokiaľ si namiesto ľahkého, ale nesprávneho riešenia zvolíme obtiažne, ale správne. Takto konať však potrebujeme čo najčastejšie. Potom naša sebaúcta a sebahodnota rastú ako keby bez veľkej námahy, lebo sú živené činorodosťou. Keď sa naučíme ovládať svoje obavy, sebakritiku a strach, žijeme väčšmi v súlade so svojimi hodnotami, a tým aj v emočnej pohode. Potom si budeme s hrdosťou hovoriť: “Dokázal som to. Som rád, že som to urobil.”

Život je zážitkom, ktorý si máme všetci užiť…

Maximalizácia pozitívnych aspektov toho, čo si pre svoj život slobodne vyberáte vás vždy povzbudí. V tom nájdete dostatok energie na to, aby ste sa púšťali vždy do nových vecí, ktoré posilnia vašu sebadôveru a sebavedomie. Ako múdro skonštatoval Lao-c’:

“V samom strede seba samého máš odpoveď. Vieš, kto si, a vieš, čo chceš.”

parazol

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka