Nedajte sa oblepiť pozlátkom

DSC_0599-2

Denne sa nás snaží veľa ľudí presvedčiť, aby sme čas a energiu venovali im. Keby sme sa mali všetkého ponúkaného zúčastniť, využiť každú zľavu alebo službu, nezostal by nám žiadny čas. Čo sa napokon aj deje. Akonáhle sa ocitneme vo virtuálnom priestore, nátlak zosilnie a pridá sa k nemu podprahové ovplyvňovanie. Ani sa nenazdáme a začneme robiť to, čo sme pôvodne ani nezamýšľali.

Pasce povrchnosti

Obchodníci dobre vedia, že ak sa zamerajú na to, čoho sa ľudia boja, alebo na to, ako im naplniť túžby, „dostanú ich“. Takže hrajú na správne struhy strachu alebo túžob a donútia nás nakupovať a využívať služby. Cieľ toho je prostý – presvedčiť nás, že vďaka konkrétnemu výrobku alebo službe sa budeme cítiť naplnený. Je to parádna úroveň obchodovania s našimi potrebami. Poznáte to na sebe. Musíte byť poriadne v strehu, aby sa vám nestalo, že namiesto odhalenia, skúmania a pochopenia vlastného JA, si kúpite dovolenku, niečo proti starnutiu, fľašu vodky alebo nové auto. Keď tak neurobíte, zabráni vám to cítiť naplnenie, lebo reklama je taká sugestívna, že jej veríte. Príjemné pocity sú v nej mocne zakomponované a posýpajú nás trblietkami a prachom spokojnosti, keď… si niečo objednáme.

Zatrhnúť si kšeftovanie so sebou

Často ustupujeme túžbe nadobúdania, veď máme dosť emočnej nepohody z iných vecí, než si vyrábať mentálne jazvy z nedostatku a strádania hmotných statkov. Čo tam potom, že sú to pseudohodnoty, keď vo vnútri v nás piští vzdorovité malé dieťa „chcem to, teraz hneď to chcem!“

Nemám na mysli, že by sme si nemali kupovať všetky tie veci, ktoré nám robia radosť. Ide o to, aby sme nenaleteli spŕške všetkých marketingových ponúk, ktorými sme denne manipulovaní. Je pre nás zneslobodňujúce, keď nadobudneme pocit, že iba nadobúdaním vecí môžeme byť šťastní.

Ako byť pozitívne emočne zaangažovaný na svojom šťastnom živote? 

A zároveň si držať odstup od pascí obchodovania so šťastím? Potrebujeme si uvedomiť, že iba my sami určujem, čo nás napĺňa, nikto iný. Môžeme byť otvorení rôznym veciam, a tak zisťovať, čo všetko máme k dispozícii. Potrebujem si však postrážiť horlivé prikyvovanie na lákavé ponuky bez hlbšieho skúmania ich pozadia. Niekedy za ne zaplatíme nepomerne viac, lebo si vezmú svoju daň neskôr.

Pomáhajú napríklad tieto zásady:  

  1. Vyhradiť si denne čas iba pre seba. Tak sa kyvadlo mysle môže hýbať rovnovážne.
  2. Naplno vnímať svoje emočné prežívanie a neodháňať pocity, že sa majú stratiť.
  3. Prestať sa rozmaznávať nákupmi vecí, ktoré v skutočnosti nepotrebujeme.
  4. Neunikať k extrémnym zážitkom, aby sme si kompenzovali, že veľa pracujeme.
  5. Odlišovať, čo je zaujímavé od toho, čo je zmysluplné. Klásť si otázku, či je toto „to“, čo skutočne v tejto chvíli potrebujeme.
  6. Každý deň si vyhradiť hodinu času na robenie niečoho zmysluplného, čo máme radi.
  7. Poďakovať večer za všetko – dobré aj zlé, čo nám deň priniesol a čo nás naučil.

Všetky tie veci ako je budovanie kariéry, kupovanie áut, domov, bazénov a podobne, robíme preto, aby sme boli šťastní. Tak prečo tú honbu nepreskočiť a neísť priamo za samotným šťastím? Napríklad nadobúdaním dobrého pocitu zo svojho života a neuspokojením sa s čiastočnými riešeniami.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka