Takto sa vyjadril Herbert B. Swope, keď chcel naformulovať návod na úspech. Často počujem od ľudí, ktorí sa mi zdôverujú, že robia pre niekoho tak veľa, ale on si to neváži, neoceňuje to, nestojí o to… Zvyknem sa spýtať, čo robia pre seba. Zostanú zaskočený. Ako pre seba, veď je to sebecké, pre iných sa potrebujeme obetovať. Prečo nie, akurát zabúdame na to, že potrebujeme urobiť niečo dobré aj pre seba, aby sa nám tak často, ako to len pôjde, darilo aj v zložitých situáciách. Nenachádzate priamu spojitosť?
Je v tom, že keď sme my sami v pohode, pociťujú to všetci okolo. Akurát, radšej riešime ostatných ako seba, je to menej namáhavé. Hľadáme vinníkov, vyhovárame sa, prečo sa niečo nedá, sťažujeme sa… Na prekonanie takýchto symptómov má life kouč jednoduché odporúčanie: Netreba sa radikálne meniť, ani podnikať nič svetoborné, aby sa nám dobre darilo. Ide skôr o to, aby sme v sebe zmobilizovali a posilnili schopnosti, ktoré doteraz na to čakajú, ale my o tom nevieme, resp. nechceme vedieť, lebo…
Zvyčajne sa snažíme vyhovieť všetkým v práci, potom doma, priateľom a ďalším ľuďom v našej bezprostrednej i vzdialenejšej blízkosti, a potom nám nezostáva veľa príležitostí, ako načúvať vlastným potrebám. Tie sú prekryté tým, ako uspieť v očiach iných, ako sa zapáčiť, zapôsobiť… aj keď to ide na úkor nás.
Čo s tým možno robiť? Life kouč zvykne odporúčať: BYŤ AUTENTICKÝ. Zostali ste zaskočený, čo tým myslím? Niečo v týchto intenciách: nepotláčať svoje pocity a dávať ich najavo, neprispôsobovať sa stále, byť prepojený so svojimi silami a vedieť ich reálne odhadnúť, hľadať zdroje tvorivej energie a inšpirácie, nehrať niekoľko životných rolí na rôznych „pódiách“ s podstatne odlišným repertoárom, prežívať všetky stránky života – aj to zraňujúce, smutné, úzkostné, zábavné, agresívne, detinské a dospelé… tak, ako to práve príde… Nič zložité, ale ani jednoduché, lebo to chce dôslednosť. Dosiahnuteľné to však je. Ak si nie ste istý svojím odhodlaním, life kouč vás bude rád sprevádzať, inšpirovať, povzbudzovať, a hlavne pomáhať, aby ste svoje ciele dosiahli.
Podstúpiť zmenu je aj o počiatočných starostiach a určitom dočasnom nepohodlí, než sa nové skúsenosti „udomácnia“, ale prináša to väčší efekt, než zotrvávanie v nespokojnom stereotype, ktorý má za následok, že nič nie je také, aké chceme.
Súhlasím s R. Mayom: „Slobodu nezískavame automaticky, musíme si ju zaslúžiť. A nezískavame ju jednorazovo, musíme si ju zasluhovať každý deň.“ Aké triumfiálne je potom víťazstvo, však?