Návod na použitie seba samého

snimka-obrazovky-2023-11-05-o-22-51-45

Vzdelávací online program v 10 lekciách 

  • Pátrajte po svojich zdrojoch, ktoré nevyužívate!
  • Nadobudnite lepší pocit zo seba a zo života!
  • Stvorte svoju lepšiu verziu!

Kurz si môžete objednať na https://mojakalokagatia.sk/course/navod-na-pouzitie-seba-sameho/

Než sa preň rozhodnete, prečítajte si príbeh výnimočného portálu Moja Kalokagatia. 

Napísala ho jeho zakladateľka Mgr. Zuzana Aichová, keď som sa spýtala, ako sa zrodil jej nápad ponúkať kurzy umožňujúce rozvíjať sa v súlade s princípmi kalokagatie.  

Od puberty ma fascinovala duša a jej stavy. Veľa som skúmala svoje postoje a pocity. Od prírody som človek, ktorý má rád všetko ujasnené, pomenované a vyriešené a často som vnímala, že problémy nastávajú práve tam, kde sa veci ututlávajú, nevyslovia, nevysvetlia a dokonca zatĺkajú. Čítala som knihy s psychologickou tematikou, dokonca som začala popri práci študovať jednoodborovú psychológiu, ale štúdium som predčasne ukončila. Vždy som cítila, že sa chcem a potrebujem posúvať. Ale nie som karieristický typ, takže mňa takmer vôbec neuspokojoval postup v zamestnaní, viac ma zaujímal môj vnútorný rast. 

Rukami mi prešli rôzne publikácie vrátane motivačnej literatúry a začala som rozlišovať kvalitu od prázdnych rečí. V poslednej dobe pribúda vo všetkých sférach akosi priveľa odborníkov, sebarozvoj nevynímajúc. Ponuky na instantné šťastie a možnosti sebarozvoja však žiaľ často zaváňali neodbornosťou a pracovali s neoverenými metódami a prístupmi, alebo neboli dostatočne prepracované, čo v mnohých prípadoch môže byť v procese osobného rozvoja a psychoterapie kontraproduktívne a často aj nebezpečné. Najviac ma však na spomínaných ponukách osobného rastu vyrušuje jedna zásadná vec – snaha o vytvorenie návyku na samotnú terapiu, resp. kouča, ktorý terapiu poskytuje. Je to komerčný prístup, ktorý funguje na princípe „returning customer“ čiže zákazník, ktorý sa vracia. Žiaľ, často sa návyk môže pretaviť do závislosti, čo môže a nemusí byť pôvodným komerčným zámerom. Moja predstava osobného rastu spočíva v tom, že sa človek naučí pochopiť sám seba a definovať svoje potreby, naučí sa pracovať so svojimi negatívnymi emóciami a výsledkom je, že si vie poradiť sám a to nielen raz, ale opakovane a to aj v nových situáciách. Dobrý kouč neprinesie hladnému upečenú rybu, aby uspokojil jeho potreby. Skutočný kouč vezme udicu a vezme hladného k jazeru, kde ho naučí loviť ryby. Prípadne mu ako bonus odporučí overenú knihu receptov. 

Keď vypukol Covid a spoločnosť začala evidovať nárast ťažkých psychických stavov, zároveň sa život a práca začínali výraznejšie presúvať do online priestoru, napadlo mi, že by pomoc zvládať negatívne stavy a emócie mohla prebiehať taktiež online. Začala som teda pracovať na koncepte, ktorý by z pohodlia domova mohol diskrétne slúžiť na prekonávanie zložitých životných situácií a zároveň poskytol priestor pre osobný rast. Oslovila som Janette, ktorá mne samej predtým veľmi pomohla. Ukázala mi, ako otvorím okenice na mojom dome a mne sa z doteraz prekrytých okien otvorili nové výhľady. Nielenže mi ukázala, že sa moje okenice dajú otvoriť, naučila ma, ako to spravím sama ako mám spracovať to, čo z okna vidím. Takže som po sedení u nej odchádzala vybavená schopnosťou, ktorú som potom mohla mesiace trénovať a aplikovať samostatne. Preto som bola veľmi poctená, že ju môj koncept online osobného rozvoja zaujal a prijala spoluprácu na ňom. Výsledkom je jej skvelý kurz s výstižným názvom „Návod na použitie seba samého“. 

Keď som pred pár rokmi zažívala ťažké obdobie, ktoré trvalo niekoľko rokov, stratila som veľa sebaúcty. Cítila som, že potrebujem posilniť sebalásku, nájsť svoj smer a poriadne silný vietor do plachiet, aby som sa znova pohla. Janettin kurz „Návod na použitie seba samého“ je esenciálnym súborom inšpiratívnych cvičení a zrozumiteľnou formou ponúka naučiteľnú metódu sebapoznania a sebarozvoja pre každého. Je to univerzálny „návod“ bez ohľadu na to, čo vás trápi, resp. s čím chcete pohnúť. Často sa vraciam k cvičeniam a k inšpiratívnym kapitolám. Listujem v kurze skutočne ako v návode na použitie, keď strácam istotu a pevnú pôdu pod nohami, keď si neviem rady. Zopakujem si to a idem na to, krok za krokom a ono to funguje. Teraz mi veľakrát stačí nalistovať v pamäti, pretože sa mi ukladajú nielen “návody” ale aj moje skúsenosti a tak sa vraciam v mysli k tomu, ako som to v minulosti zvládla.

Keď som už začala metaforou s okenicami, je tiež dôležité povedať, že hoci som vďaka Janette odrazu zbadala nový výhľad, nebol to hneď hotový obraz. Bol z časti nejasný, nie všetko som videla úplne ostro. Boli to obrysy, ktoré sa postupne dotvárali ako som sa učila zaostrovať zrak. A toto je tiež princípom kurzu „Návod na použitie seba samého“

V tomto duchu sa MojaKalokagatia snaží ponúknuť sebarozvoj v oblasti mentálnej aj fyzickej, čiže poskytnúť naučiteľné spôsoby a metódy, ktorými si dokážeme vyladiť svoju kalokagatiu, spoznať lepšie samých seba, svoje telo aj svoju dušu. MojaKalokagatia sa snaží motivovať k neustálej práci na sebe, hocikedy a kdekoľvek, kde to práve potrebujeme. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka