Najlepšia ochrana pred nebezpečím – vzdať sa bezpečia

18

Žijeme v troch vzťahových arénach. Aréna, ktorú môžeme mať vždy pod kontrolou je vzťah k sebe samému. Nemôžeme kontrolovať, čo si myslia, pociťujú alebo robia druhí ľudia. Rovnako tak nemôžeme nijako významne kontrolovať, čím nás obšťastňuje alebo zarmucuje spoločnosť. Navzdory tomu, čo sa okolo nás deje, vo vnútri seba samých si vieme vytvárať chránený priestor, kde sa nebude bojovať. Neraz to nie je pravý boj, ale súboj s poveternostnými podmienkami. Keď sa rúti tornádo, ideme pod zem, keď cunami, tak do vnútrozemia, keď zemetrasenie, unikáme na otvorené priestranstvo, pri obyčajnej búrke zavrieme okno… či je katastrofa iluzórna alebo skutočná, potrebujeme pocit bezpečia.

Vzťahy sú hlavne o tom, ako sa v nich cítime. Bezpečne alebo ohrození? S dôverou alebo bez nej? S rešpektom, úctou, veľkorysosťou…? Veľa z toho, čo vo vzťahoch podnikáme, nie je bezpečné. Je to obdobné, ako keby loď kotvila iba v prístave, lebo tam je v bezpečí. Akurát, to nie je ten dôvod, prečo bola postavená. Rovnako tak samých seba nevieme držať za každých okolností v bezpečí – možno chvíľu klamaním.

Najlepšou ochranou je robiť neustále niečo, na čom skutočne záleží. Z toho býva poriadne veľa bezpečia…

18

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka