Moja mama mala so mnou kopu starostí, ale myslím, že si to užívala

blog o materstve

Vyriekol Mark Twain a absolútne s ním súhlasím. Ako by dodal môj pubertálny syn Krištof: „Mama, ja som tvoja odmena, tak sa nesťažuj.“  Pravdu má, je mi veľkým učiteľom a vďaka nemu som lepším človekom.

Materstvo je o mocných zážitkoch a emóciách súvisiacich so starostlivosťou, obetavosťou a láskyplnosťou. Matkami sa nerodíme, ale sa nimi stávame. Učíme sa to od svojej vlastnej mamy, od ďalších žien v našej blízkosti a tiež zo svojich skúseností a omylov a pokusov.

Moja obľúbená Clarissa Pinkola Estésová  (autorka knihy Ženy, ktoré behali s vlkmi) to vystihla takto, voľne parafrázujem: Každá matka je spočiatku začiatočníčka, „detská matka“. Má istú predstavu o tom, ako byť matkou, potrebuje však materskú starostlivosť staršej ženy, ktorá ju podporí a pomôže jej pri starostlivosti o deti.

V súčasnosti je to skôr o tom, že žena je na tehotenstvo, rodenie a starostlivosť o dieťa sama, prípadne jej pomáha partner. Odpadla podpora od starších žien kmeňa alebo dediny. Je to na škodu, ochudobňuje to rodinné vzťahy o rozmer širšej komunity a vzťahov so staršou generáciou.

Vo svojej praxe vnímam ešte ďalšiu súvislosť, kedy je absentujúca podpora starších a skúsenejších žien na škodu. Keď si mladá žena rozvíja svoju identitu, chýba jej niekto, kto by jej so ženskosťou pomohol bez toho, aby to bolo nátlakové a niečím podmienené. Vnímajúc marketingovú tyraniu kultom krásy, mladosti a dokonalosti, vyrába to mladým ženám stres a tlak, že nespĺňajú kritériá pritiahnuté za vlasy. Podporu skúsených a vyzretých žien, ktoré im povedia, že sa môžu na to vykašlať, že to ide aj bez toho, nie je hlasno počuť a cítiť.

Považujem za nevyhnutnosť pre „kvalitné prežitie ženy“ jej dobrý vzťah s ostatnými ženami. Či už sú to pokrvné príbuzné alebo spriaznené duše. Som presvedčená, že žena môže mať viac matiek okrem svojej vlastnej. Sú to ženy, ktoré sú pre ňu príkladom, vzorom, autoritou… Také, ktoré pri nej stoja, veria jej, povzbudzujú ju, odovzdávajú svoje skúsenosti, podporujú, fúkajú, objímajú, chránia…

Býva mi smutno, keď žena vymení priateľku za partnera a potom sa na ňu obracia iba vtedy, keď na ňu partner nemá čas. Vzťahy medzi nami ženami by sme nemali podceňovať – sú nenahraditeľné a obohacujúce. Jedna od druhej sa dokážeme naučiť to, čo nikde inde nezískame. Ženská solidarita prináša obrovské hodnoty a podporu.

Na Deň matiek s pokorou a vďakou vyjadrujem lásku svojej maminke Betke ❤️ Ona je pre mňa prvou a najdôležitejšou ženou môjho života. Rovnako však vnímam, že princíp materskosti nemusí byť viazaný len na pokrvnú matku. Rozvíjanie starostlivosti, lásky a podpory medzi ženami sa týka duchovnej spriaznenosti, ktorá prekračuje biologické puto. Našu ženskú identitu netvorí iba to, keď porodíme dieťa. Každá žena má právo zvoliť si svoj vlastný spôsob materstva a zvoliť si svoju životnú cestu.

Skladám hold všetkým matkám, aj tým duchovným, od ktorých sa nám dostáva bezvýhradnej lásky a podpory. Patrí im veľká vďaka za ich starostlivosť a postoje, ktoré nám núkajú lásku k životu a robia všetko pre to, aby sme boli šťastní, spokojní a ľúbení.

 

blog o materstve

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka