Keď sa vás niekto s úprimným záujmom spýta, ako sa máte, čo odpovedáte? Zvyčajne si dovolíme odpovedať tak, ako to momentálne cítime. Ľudská myseľ má vlastnosť, vďaka ktorej (alebo niekedy bohužiaľ kvôli ktorej) hodnotíme svoj život podľa aktuálnej nálady. Takýto “efekt nedávnosti” má bezprostredný vplyv na naše momentálne prežívanie a zakryje nám celkový pohľad. Darmo sú mnohé veci v našom živote dobré a uspokojivé, akonáhle sa objaví nevydarený moment, alebo nás rozmrzí nenaplnené očakávanie, razom sa toho chopí pozornosť. Dobré ide automaticky do úzadia – vystúpi to, čo nás zahltí zlým pocitom.
Šťastnejší s minimálnou námahou
Stačí minúta denne a budeme sa cítiť celkovo šťastnejší. Ako je to možné? Prieskumy potvrdzujú, že pravidelné pripomínanie pozitívnych momentov subjektívne zvyšuje pocit šťastia. Najprv sa to však musíme naučiť robiť. Naša myseľ je totiž od prírody uspôsobená tak, aby možnosť straty vnímala dôležitejšie než zisk. Čiže, v netrénovanej hlave vždy prevažujú negatíva nad pozitívami. Rozum sa obáva viac prípadného rizika, než by sa tešil na možný zisk. Náš pohľad na život je, našťastie, meniteľný, čo vieme výborne využiť vo svoj prospech. Napríklad takým naučeným optimizmom. Potrebujeme sa naučiť dívať väčšmi na to, čo sa nám v každodennosti darí, aby šla pozornosť zámerne týmto smerom. Nepotrebujeme od nej, aby skúmala, čo mohlo byť lepšie a čo sme dobabrali.
Trénovanie pripomínania si pozitívnych okamihov
Metóda zapisovania si vďačnosti sa javí ako príliš jednoduchá, než aby fungovala. Je však exaktne potvrdená (napríklad v prácach prof. Seligmana). Keď si každý deň poznamenáte aspoň tri pekné veci, naučíte sa oceniť vo svojom živote všetko dobré. Vďaka tomu si začnete omnoho viac všímať pozitívne udalosti, interakcie a momenty, čo sa premieta do zlepšovania nálady. Je však skutočne dôležité dávať to z hlavy von na papier – akékoľvek príjemné, krásne a zmysluplné veci, nezáleží na tom, či to bolo niečo veľkého alebo malého významu. O každej veci napíšte toľko, koľko chcete, a uveďte nielen to, čo sa stalo, ale tiež prečo sa to stalo a ako ste to urobili. Tým spisovaním máte prehľad, ako uvažujete a viete získať potrebný odstup a nadhľad. Zotrvajte pri tom aspoň týždeň, potom pridajte ešte jeden a do tretice ďalší a máte vyhraté – nový návyk je na svete. Stačí prejsť cez tri sedmičky – čiže si to rozdeliť na postupné 3 týždne, lebo pre hlavu je príjemnejšie vnímať týždňový záväzok, než trojtýždňový.
Minútové cvičenie s hodinovým efektom
Cez vnímanie vďačnosti vám potom pripomínanie pozitívnych okamihov pôjde ľahko. Budete prekvapení, čo všetko úžasné si stihnete počas minúty vo svojej hlave vyrolovať. Dobrá správa je, že mozog si to zautomatizuje a naučí sa pripomínať vám pekné okamihy aj sám. Časom na to nebudete potrebovať vynakladať energiu ♥️