AKO PESTOVAŤ EMOČNÚ OHYBNOSŤ PRE VÄČŠIU SEBAISTOTU?

cink


Dostávam často od koučovaných otázku, ako by mohli vo svojom okolí strhnúť ľudí k tomu, aby pestovali pozitívne emócie. Na toto nepoznám recept, odporúčam prístup ísť príkladom, nerobiť kazateľov a nedávať nevyžiadané rady. To nám ušetrí veľa konfrontačných debát, koho postoj je ten lepší. Je postačujúce a efektívne, keď sa zameriame na seba, na svoje pozitívne myslenie a v tichosti meníme svoje postoje, zmýšľanie, citové prežívanie a konanie. Ľudia zrazu spozorujú, že sme ako vymenený, samozrejme k lepšiemu :-) a zaujíma ich, ako sa to stalo. To je priestor podeliť sa o to, čo nám funguje a aké je to skvelé žiť s pozitívnymi emóciami.

Pozitívne emócie sú totiž presvetlovače všedných dní. Ak si ich nechávame a šetríme len na víkend alebo sviatočné dni, nevystačia nám na presvetlenie každého dňa v týždni. Potrebujeme ich vytvárať čo najviac aj kvôli tomu, že negatívne a neužitočné emócie mávajú obsadené všetky kľúčové pozície v našej mysli a vládnu si tam. Ich panovačnosť je uzurpátorská, takže zosadiť ich z trónu nejde nejakou jednorazovou vzburou, chce to systematické pôsobenie -mierotvorné, nie agresívne. Negatívne a reaktívne emócie sú totiž v takej presilie, že je to vopred prehraná bitka, ísť do útoku. Účinnejšia stratégia spočíva v rafinovanosti, nepotrebujeme žiadny extra arzenál, iba:

Ušetriť si nepriateľský postoj a očakávať, že všetci okolo nás majú dobré úmysly, prípadne sa snažia najlepšie ako vedia. To, akými sú, z nich robia aj naše myšlienky a to, ako sa k nim správame.
Presilu okabátiť :-) Vždy, keď sa pristihneme na území negativity, treba sa vrátiť z kratšej cesty a nenechať sa nalákať na automatické myšlienky, ktoré v nás spustia nepríjemné pocity. Čím viac spätných ciest urobíme, tým skôr sa rozvinie náš zmysel „byť“ väčšmi pri hľadaní riešení, než pri lamentovaní, prečo sa niečo nedá a prečo je niečo zlé a nespravodlivé.
Nenápadne posilňovať pozitívne emócie a uvoľniť im priestor – netreba očakávať, že budeme mať všetky svoje emócie pod kontrolou okamžite, len čo sa rozhodneme. Potrebujeme sa s nimi sprateliť, čo značí pozorovať ich, uvedomovať si ich, usmerňovať ich a udržiavať na pozitívnych hodnotách. Vďaka tomu si pestujeme emočnú odolnosť a pozitívne postoje. Zakaždým, keď sa opierame o vlastný rebríček hodnôt, presvedčení a postojov, sme autentický a rešpektujúci, a tým aj pozitívny, lebo dokážeme udržať pokoj a vytvoriť si nadhľad a odstup.

Emócie samy o sebe nie sú ani dobré, ani zlé. Sú len našimi psychologickými odpoveďami na udalosti, ktoré nás v živote stretnú. Gary Chapman

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
certifikovaný kouč RCS