Ako na prevenciu jesennej mrzutosti

jeseň

Daždivé a chladivé dni vyvolávajú melancholickú náladu, lebo mozog dostane zníženú dávku slnečného žiarenia, ktoré stimuluje serotonín zodpovedný za dobrú náladu. 

Potrebujeme pre seba objaviť spôsob, ako sa rozžiarime zvnútra. Nálada by nám nemala klesať ako teplota vonku. Duševnú kondíciu zlepšuje zdravé stravovanie a pohyb, nech je akékoľvek ročné obdobie. Stačí aspoň jedna prechádzka denne a vyvážená, hodnotná strava a hlava prestane robiť poplach z nepohody. Je to tiež o starostlivosti o seba a rozmaznávaní sa, kedy sme voči sebe súcitní a zhovievaví a dávame si vedieť, že sme sami pre seba dôležití. Tým sa vieme zastaviť, keď máme tendenciu smerovať svoju energiu k niečomu, na čo nemáme dosah, ako je napríklad nanič počasie. Pozornosť máme pútať na niečo, kde vieme použiť svoj vplyv a aktivitu zmysluplným smerom. 

Harmonický duševný život závisí do veľkej miery od toho, čo sa deje v hlave.

A tiež od toho, ako to hlava vyhodnocuje. Oplatí sa venovať pozornosť a tréning tomu, ako konštruktívne a hodnotne myslieť a snažiť sa premýšľať inak, než negatívne a reaktívne, v nových pohľadoch a perspektívach, s odstupom a nadhľadom. 

Keď nám myšlienky prinášajú niečo „nekvalitné“ a emočne oslabujúce, radšej „nemyslieť“. To znamená zastavovať hlavu v impulzoch, fantáziách a obsahoch, ktoré ju vháňajú do katastrofických scenárov. Treba ich pomocou mentálnej sily opúšťať a na to skvelo slúžia techniky mindfulnessu. 

Päť tipov, ako si postrážiť sabotáž svojho snaženia o vyvažovanie: 

1.     Pozor na prepínanie síl

Rešpektujte svoje hranice a nechcite byť vzpieračmi pracovných a duševných výkonov. Avšak, nezamieňajte túto hranicu za pohodlnosť. Zdolávaním emočného nepohodlia sa spevňujete. 

2.     Vyhnite sa multitaskingu

Po obyčajnom vyrušení trvá približne 23 minút, kým sa opäť začnete sústreďovať na pôvodnú úlohu. Žonglovanie s viacerými podnetmi uberá na výkone a spotrebúva veľa energie, čím ste citlivejší. 

3.     Nastavte si nepriechodné hranice

Naučte sa povedať ‚nie‘ úlohám, ktoré nechcete urobiť a spoločenským udalostiam, na ktoré nechcete ísť. Neplytvajte energiou na priveľa aktivít iba preto, že sú zaujímavé, voľte tie, ktoré vám dávajú zmysel.

4.     Zmeňte prístup

Ak sa stresujúcej situácii nemôžete vyhnúť, zmeňte spôsob, ako o nej uvažujete, ako k nej pristupujete a ako ju interpretujete. Hodí sa k tomu debata s niekým nezainteresovaným.

5.     Väčšia perspektíva

Bude vás táto situácia stresovať aj o mesiac či o rok? Oplatí sa jej venovať toľko pozornosti? Skúste ubrať z perfekcionizmu a snahy o dokonalosť. 

Na čo pri každodennej starostlivosti o svoje psychické zdravie nezabúdať?

Na psychohygienu. Tak, ako venujeme pozornosť klasickej hygiene, tak treba sprchovať aj dušu, aby sme ju zbavili nánosov, ktoré cez deň zozbiera. Potrebujeme ventil, ktorým napätie a všetko, čo k nám prišlo a čo nepotrebujeme, odvedieme zo seba von. Najrýchlejšia cesta je venovať sa fyzickej aktivite, no rovnako dobre poslúžia kreatívne činnosti a čas venovaný iba sebe. Nemám na mysli to, že sa zvalím na gauč a skontrolujem, čo sa udialo v online svete, lebo toto nie je oddychová energia.

Oddychová energia znamená, že stíšim hlavu, aby neustále neprodukovala milióny myšlienok. Zastavím sa a snažím sa zistiť, čo v tejto chvíli najviac potrebujem. My totiž nevieme odpočívať. Nedovolíme si sadnúť a len tak byť, lebo zrazu odniekiaľ ‒ či už od nás, alebo od okolia ‒ prídu výčitky. Akurát zabúdame na to, že práve ničnerobenie je pre nás nesmierne dôležité. Aby sme dokázali harmonizovať hemisféry, potrebujeme, aby sa tá dominantná, ktorá bola vo výkone, uvoľnila a nastúpila druhá, ktorá nebola vyťažená.

Cieľom je, aby sme mali pocit, že duša dohnala telo. Zvyčajne sme na úteku pred sebou, pred povinnosťami a ak by som to úplne nadsadila, vždy sme na úteku pred niečím. Na chvíľu sa zastaviť znamená, že nás to dobehne. Ale to nie je negatívne, práve naopak. Takto vzniká priestor, kedy môžeme všetko poupratovať a pretriediť. Uvoľniť hlavu a telo preto znamená, že začneme vnímať aj ostatné naše potreby, ktoré sa hlásia o slovo, a ktoré sme počas dňa odbíjali so slovami: „Teraz neotravuj, nemám na teba čas.“ Je to podobné, akoby sme kontrolke, ktorá signalizuje nedostatok benzínu povedali, aby nás nevyrušovala, lebo nemôžeme ísť natankovať. Auto zastaví a nepohne sa. My neraz postojíme, až keď sa odpálime, čo už je iný problém.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka