O KNIHE Jak přelstít ďábla / Tajemství svobody a úspěchu

hill

Čo môže človek využiť, aby mu život za prejavenú snahu vyplatil zodpovedajúce dividendy?

Už ste niekedy pocítili ochrnutie nerozhodnosťou? Bol to prvý hlavný bod zlomu v živote Napoleona Hilla. Striedal jednu prácu za druhou, hľadal uspokojenie a naplnenenie v profesionálnom živote tak, ako ho hľadá aj dnes veľa ľudí… Hillove problémy boli, podľa jeho vlastných slov, vynútené ním samým. Nachádzal sa v úplne rovnakej situácii ako tí, ktorí boli zasiahnutí vtedajšou ekonomickou situáciou. Hill však využil svoju dočasnú porážku vo svoj prospech a poňal ju ako stimul, aby sa nad sebou hlboko zamyslel a našiel svoje „iné ja“.

Napoleon Hill v roku 1928, po dvadsiatich rokoch od rozhovoru s Andrewom Carnegiem napísal osemzväzkový Zákon úspechu a o 9 rokov nato knihu Myslením k bohatstvu, ktorá sa stala najpredávanejšou motivačnou knihou všetkých čias, ešte aj dnes sa z nej predávajú milióny výtlačkov po celom svete. Niet divu, že sa Hillovi hovorilo Zázračný muž – Stvoriteľ milionárov.

Napoleon Hill sa chcel o všetko, čo s priazňou, aj nepriazňou nielen jeho osudu súviselo, podeliť v knihe Jak přelstít ďábla – Tajemství svobody a úspěchu, ale rukopis skončil na viac než sedemdesiat rokov uzamknutý v trezore pre jeho údajnú kontroverznosť a rodina si neželala jeho publikovanie. Autor sa rozhodol knihu zostaviť v klasickom žánri filozofického dialógu a zapríčinil zápas s najživšími protináboženskými postavami celej literatúry (od Biblie, cez Miltona až po Lewisa).

Keby sa však historické mená, dátumy a udalosti v tejto knihe, napísanej v roku 1938,  nahradili tými aktuálnymi, veľa by sa nezmenilo. Od Hillovho popisu mediálnej propagandy, formovania, ktorého sa deťom dostáva v škole, učenie náboženstva založeného na strachu, mizerných stravovacích návykov až po náročné ekonomické ovzdušie – nezdá sa, že by sa v našom spoločnom povedomí niečo výrazne za tie desaťročia zmenilo.

Napoleon Hill s obľubou tvrdieval: „Zistil som, že s každou skúsenosťou dočasného neúspechu, porážky alebo nepriazne osudu prichádza aj semienko zodpovedajúceho úspechu.“ Naša cesta sa teda zdanlivo skladá z protikladov úspechu a neúspechu. S trochou zveličenia nás Hillove princípy popísané v knihe učia, „ako úspešne zlyhávať“.

Sám autor sa vyjadril: “Ak by sme chceli povedať jednou vetou to najdôležitejšie, čo som sa v tejto knihe snažil vyjadriť, znela by asi takto: Prevažujúce túžby človeka sa môžu premeniť do svojho fyzického náprotivku pomocou rozhodnosti zámeru podporeného rozhodnosťou plánov a s pomocou prírodného zákona hypnotického rytmu a času! To je pozitívna časť filozofie osobného úspechu, ktorú som sa v knižke Jak přelstít ďábla snažil popísať vo svojej úplnej jasnosti a stručnosti. Ak túto filozofiu rozšírite na všetky životné okolnosti, zistíte, že je obsiahla ako život sám a zahŕňa všetky medziľudské vzťahy, všetky ľudské myšlienky, ciele a túžby.”

Napoleon Hill viedol počas päťdesiatych rokov svojej práce tisícky rozhovorov s veľkými ľuďmi, a tak hľadal životnú pravdu, ktorá vedie k šťastiu a ekonomickej istote. O svojich pohnútkach napísal: “Je to zvláštne, že po aktívnej spolupráci s ľuďmi, ako je Carnegie, Edison a Ford, som bol nakoniec donútený ísť až za diablom pre fungujúce znalosti najväčšieho zo všetkých princípov, ktoré sa mi pri mojom pátraní po pravde odkryli. Je tiež zvláštne, že som si musel prejsť chudobou, neúspechom a nepriazňou osudu v stovkách rôznych podôb, než som získal právo pochopiť a použiť zákon prírody, ktorý zmierňuje tlak všetkých týchto zlomyseľných zbraní dohromady a ničí ich. Najzvláštnejšia z mojich skúseností ale je, že mi život poskytol jednoduchý zákon, ktorého pomocou môžem premeniť svoje túžby do hmotnej podoby, a nemusím pritom podstupovať toľko rokov útrap a utrpenia.”

N. Hill uzatvára svoj príbeh rozhovoru s diablom týmito slovami: “Prospech, ktorý si z knihy odnesiete, bude priamo úmerný myšlienkam, ktoré vo vás vzbudí. Aby vám bol tento príbeh prospešný, nemusíte s ním súhlasiť od začiatku do konca. Musíte len premýšľať a dosiahnuť vlastné závery o každej jeho časti. Je to tak pochopiteľné. Ste sudcovia, porotcovia aj obhajcovi ako obžaloby, tak obhajoby. Ak svoj prípad nevyhráte, prehra a jej príčina budú na vás!”

Ja som si vďaka tejto skvelej knihe nazerajúcej na to, ako prekonávať zábrany, žiť bez strachu a pochybností definitívne vyjasnila, že svoje šťastie budem nachádzať tak, že ho budem ostatným pomáhať hľadať. Vďaka, Napoleon :-)


Inšpiratívne myšlienky z knihy

Napoleon Hill vyjadril veľmi čítavým spôsobom jeho vlastné hlboké presvedčenie a teóriu o ľudskom správaní. Pri prekonávaní životných prekážok vám môže byť užitočných sedem Hillových princípov, ako v živote prekabátiť diabla:

1. Rozhodnosť zámeru

2. Ovládnutie seba samého

3. Poučenie sa z nepriazne osudu

4. Ovládanie vplyvov okolia

5. Čas (upevňovanie pozitívnych myšlienkových zvykov a rozvíjanie múdrosti)

6. Harmónia (konanie s jednoznačným zámerom a získavanie prevažujúceho vplyvu nad svojím duchovným, duševným a fyzickým okolím)

7. Obozretnosť (rozpremýšľanie plánu pred samotným konaním)

Ak žijete s úplným duševným pokojom, spokojnosťou a radosťou, váš život sa vždy zbaví všetkého, o čo nestojíte. Ale každý, kto sa podriadi otravným veciam, ktoré nechce, nie je rozhodný. Necháva sa unášať.

Dajte si záväzok, že sa pristihnete zakaždým, keď sa budete cítiť otrávený… Každý, kto sa podriadi otravným veciam, ktoré nechce, nie je rozhodný. Necháva sa unášať.

Povinnosť je jedno z najzneužívanejších a najnepochopenejších slov na svete. Prvá povinnosť, ktorú človek má, je tá voči sebe. Každý človek si dlhuje povinnosť zistiť, ako žiť naplnený a šťastný život. Až potom, keď má čas a energiu, ktorú nepotrebuje k naplneniu vlastných túžob, môže prevziať zodpovednosť za pomáhanie druhým.

Zvyk vyjadrovať nezatriedené názory je jedným z tých najničivejších. Jeho zákernosť spočíva v jeho sklonoch ovplyvňovať ľudí, aby sa hádali namiesto toho, aby sa zaujímali o fakty, keď vyjadrujú názory, vytvárajú myšlienky alebo spriadajú plány. Tento zvyk vytvára u človeka neposednú myseľ – človek preskakuje od jednej veci k druhej, ale nikdy nič nedokončí.

Hľadal som kameň mudrcov, ktorým by sa dal neúspech zmeniť na úspech, a zistil som len to, že úspech aj neúspech sú výsledkom každodenných evolučných síl, ktorými sa prevažujúce myšlienky postupne skladajú dohromady a vytvárajú veci, ktoré chceme, alebo veci, ktoré nechceme, podľa toho, aká je povaha našich myšlienok.

A ešte tip od N. Hilla, čo robiť, keď hľadáte riešenie :-)

Raz v noci som odišiel z domu a vydal sa k budove miestnej školy na kopec za mestom. Dospel som k rozhodnutiu, že si v sebe túto záležitosť vyriešim, ako noc skončí. Začal som chodiť okolo budovy a snažil sa prinútiť svoj pomätený mozog, aby myslel jasne. Musel som tú budovu obísť asi tak stokrát, než mi na myseľ prišlo niečo, čo aspoň vzdialene pripomínalo organizované myšlienky. Ako som chodil, stále som si opakoval: „Existuje spôsob, ako sa z toho dostať a ja sa nevrátim domov, kým ho nenájdem.“

 

Knihu Jak přelstít ďábla si môžte pohodlne objednať v kníhkupectve upbook.sk, kde neplatíte poštovné ani balné!



Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka