Malá červená kniha o behaní

_vyr_546479852

Behanie je jednoduché a takým ho treba nechať

Pamätáte sa, ako vám po prvý raz niekto ukázal počítačové skratky, keď stlačením niekoľkých klávesov počítača urobíte to, čo by vám ináč trvalo aspoň pol tucta krokov? Asi ste si povzdychli, prečo vám nikto skôr nepo­vedal, že to môžete robiť aj takto? A možno ste boli aj nasrdení, lebo ste si mohli ušetriť kopec námahy.

Keď som zobrala do rúk knihu, ktorú napísal chlapíček s nabehanými stotisíc míľami, povzdychla som si, prečo som ju nemala, keď som začala s behaním. Koľko nanič experimentov a bolesti by som si ušetrila. Ale keďže ju Scott Douglas napísal v čase, keď už som mala stovky kilometrov nabehaných aj ja, tak je zbytočné horekovať.

Nikdy nie je na škodu naučiť sa novú skratku, rovnako ako mať vyjasnené okolo behania čokoľvek, čo znásobí bežcovi radosť z pohybu a upozorní ho, ako môže robiť veci ešte lepšie.

Malá červená kniha o behaní je medzi bežcami bestseller, a právom. Hrdí sa prívlastkom biblia moderného bežca – z môjho pohľadu je to bez nadsadenia. Táto knižka nie je iba o „obyčajnom“ behaní, je tiež o nastavení mysle, ktorá môže byť partnerom, ale aj nepriateľom. Jej autorom je skúsený maratónec Scott Douglas. Stvoril ju po troch desaťročiach behania a dvoch desaťročiach práce športového novinára, ktorý sa stretol s najvýznamnejšími bežcami a trénermi z celého sveta. Do svojho diela pretavil všetky svoje bohaté skúsenosti, zážitky, znalosti a príbehy. Podľa diskusných fór na internete to vyzerá, že lepšie rady pre bežcov, ako tejto v knihe, nie sú nikde takto skvelo zdokumentované.

Pre mňa bolo pri čítaní fascinujúce spoznávať, že mnohé moje vlastné objavy mi Scott odborne potvrdil. Ja som totiž bežec, ktorý behá intuitívne, nemá trénera, ani tréningy nevyužívam. Je to povznášajúci pocit, že moje skúsenosti počas piatich rokov amatérskeho zápolenia nie sú márne a môžem sa na ne spoľahnúť. Nepochybujem, že aj mnohým ďalším čitateľom sa pritrafilo to isté :-)

V knihe každý – ten kto ešte len začína, aj kto už zahorel vášňou k behu, i skúsený borec –  nájde nečakané objavy, a hlavne, jednoduché rady,  ktoré sú na nezaplatenie. Knižka je praktický manuál rozdelený na 250 krátkych kapitol, v ktorých autor neopomenul nič, s čím sa skutočný bežec stretne.

Získate tipy koľko behať, ako postupne zvyšovať zabehnuté vzdialenosti, ale aj rýchlosť, čo si obuť, čo zjesť pred a po behaní, ako sa vyhnúť bežeckým zraneniam a úrazom, ale tiež ako zvýšiť bežecké objemy (cez paradox, keď nás viac behania stojí menej námahy). S. Douglas otvorene píše tiež o lenivosti a počasí, ktorému by sa žiaden bežec nemal poddávať. Jedna z kapitol je venovaná behaniu a bežcom, ktorí sa už necítia najmladšie a potrebujú prispôsobiť vzdialenosti ale aj myseľ. Autor myslel tiež na prevenciu a vystríha pred nežiaducimi návykmi a zlozvykmi. Všetky fakty v knihe sú poprekladané výdatnou dávkou motivácie. Mentálna podpora v malej červenej knihe je VEĽKÁ.

Čítať túto knihu je výzva, ale ešte väčšia je cieľavedome si zobrať jej rady k srdcu. To je však rýchly proces, pretože každý, kto behá, sa presvedčí, ako mať z behu viac potešenia a spokojnosti vďaka odporúčaniam Scotta.

Ak pre seba hľadáte odpovede, ako behať – stačí vám k tomu táto kniha. Scott Douglas ju napísal s vášňou a pôžitkom – podľa toho sa vám aj bude čítať – je to delikatesa spaľujúca kalórie už len pri pomyslení na to, prečo tak veľa ľudí miluje behanie.

 

NAPÍSALI O KNIHE

V tej malej, dômyselne napísanej knihe Scott Douglas jasne vysvetlil veci, ktoré potrebuje vedieť každý bežec. Jeho text pripomína prúd vedomia šikovne usporiadaný do 250 krátkych kapitol, v ktorých sa zhmotnili desaťročia jeho behania a písania o ňom. Táto kniha na nočnom stolíku nikdy nezapadne prachom. Running Times

Scott Douglas má encyklopedické vedomosti o behu a jasnú myseľ, ktorá dokáže zjednodušovať a odovzdávať dôležité informácie. Mnohé z tipov v tejto knihe budú presne tým, čo potrebujete, aby ste si z behania odniesli čo najviac v rozličných fázach vášho bežeckého života.
Amby Burfoot

 

UKÁŽKA Z KNIHY

Viete, čo je najväčší bežecký vynález všetkých čias? Snažila som sa tipnúť si, ale všetky moje nástrely boli mimo. Môžete tiež popremýšľať. Čo tým autor myslel, sa dozviete na strane 139:

Tu je ďalšia myšlienka od majstra bežeckej psycho­lógie Billa Rodgersa: „Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, aby ste si zabezpečili konzistentnosť v behaní, je nájsť si jedného alebo viacerých dobrých tréningových partnerov.“

Tréningoví partneri urobia nadobudnutie vyššie opísaných návykov neopísateľne ľahším. Dostanú vás von. Dosiahnu, že čas na behanie bude opodstatnenejší pre vás aj pre ostatných, pretože ho budú vidieť ako dohodnuté stretnutie. Budú po vašom boku, keď vám bude ťažko. Budú načúvať formulovaniu vašich cieľov a pomáhať pri pokroku smerom k ich dosiahnutiu.

Je nemožné vysloviť všetky chválospevy o dobrých tré­ningových partneroch. Bežci, ktorí dosiahli svoj potenciál osamote, sú výnimkou.

Nerátajúc výkonnosť, vybudovanie okruhu tréningo­vých partnerov pomôže vášmu behu jednoducho tak, že zlepší váš život. Niekoľko hodín týždenne spolu na ceste vytvorí priateľstvo takej kvality, akú je ťažké vybudovať v iných sférach normálneho života dospelého človeka.


Malú červenú knihu o behaní si môžete pohodlne objednať v kníhkupectve upbook.sk, kde neplatíte poštovné ani balné!

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka